Pierwsza cegielnia, której początki wiąże się z lokacją miasta w 1233 roku, istniała w okolicach obecnego skrzyżowania ul. Chopina i Bydgoskiej, tj. w okolicach Ogrodu Zoobotanicznego, na dawnym Przedmieściu Starotoruńskim. Istnienie cegielni tutaj możliwe było dzięki warunkom naturalnym - geologicznym, tj. występowaniu na zboczach teras wiślanych pokładów pstrych iłów plioceńskich, eksploatowanych jako surowiec ceramiczny.
Produkcja cegieł w średniowiecznym Toruniu była nadzwyczaj wielka, związana z ogromnym rozwojem miasta, i wynosiła w początku XV wieku około 450 tys. sztuk rocznie (podczas gdy np. w Krakowie około 220 tys. - 320 tys. rocznie).
W XIX wieku, w związku z rozbudową twierdzy, nastąpiło zwiększone zapotrzebowanie na materiał budowlany, co przyczyniło się do rozwoju cegielni na miejscu obecnego Parku na Bydgoskim Przedmieściu (w 1861 roku zatrudniała prawie 60 pracowników i produkowała około 1,3 mln cegieł i dachówek) i powstania na początku XX wieku dwóch innych, mniejszych cegielni na Rudaku.
Obecnie śladem po istnieniu XIX-wiecznej cegielni jest jedynie ulica Przy Cegielni, natomiast już na początku XIX w. tereny pocegielniane stanowiły część Parku.