Figurki ceramiczne mieszczan toruńskich
|
Mieszczanie, Krzyżak w hełmie, pogrążeni w lekturze czytelnicy - to barwne postaci umieszczone tu i ówdzie na gotyckich murach Torunia. Ceramiczne figurki, tworzone przez toruńskich artystów, to pomysł na ożywienie zabytkowej architektury.
Jako pierwsza pojawiła się w 2007 r. roku grupa mieszczan, których postacie nawiązują do średniowiecznego malowidła Pasji Chrystusowej z kościoła św. Jakuba. Nieznany artysta umieścił sceny Męki Pańskiej w realiach XV-wiecznego Torunia, co pozwoliło poznać ubiory i obyczaje ludzi zaludniających niegdyś gotyckie uliczki grodu Kopernika. Na nich wzorował się rzeźbiarz Dariusz Przewięźlikowski, tworząc galerię ceramicznych postaci, których możemy oglądać m.in. na murze przy ul. Podmurnej (między ul. Szewską a Podmurną 60) oraz w niszach okiennych dziedzińca Ratusza Staromiejskiego. Są wśród nich mieszczki i mieszczanie, a nawet Krzyżak w płaszczu i hełmie.
Również na ulicy Podmurnej, na starych, ceglanych obwałowaniach pomiędzy basztą Koci Łeb a budynkiem CSW, rozsiedli się czytelnicy - kilka postaci pogrążonych w lekturze książek. Autorką figurek jest toruńska artystka Małgorzata Wojnowska-Sobecka.
Z kolei okna Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej nawiedziła grupka aniołów. Alicja Bogacka ubrała swoje magiczne istoty w kostiumy wzorowane na secesyjnych detalach architektonicznych starówki.
Ceramiczne postacie zostały stworzone z myślą o turystach. Mają nadawać miastu artystyczny klimat, przyciągać uwagę do zabytkowych detali architektury, przypominać o ludziach i czasach, w których powstawały gotyckie uliczki i domy.
|
Ostatnia modyfikacja 15-12-2024 17:21