Pałuki
Ważnym regionem turystycznym województwa kujawsko-pomorskiego są Pałuki, charakteryzujące się dużą atrakcyjnością zarówno krajoznawczą, jak i wypoczynkową.
Pałuki, będąc odrębnym regionem historyczno-geograficznym i etnograficznym, należą, obok Kujaw i Wielkopolski, do najstarszych polskich terenów osadniczych, o czym świadczą liczne wykopaliska archeologiczne z okresu kultury łużyckiej i wczesnego średniowiecza z Biskupinem w roli głównej.
Pałuki, będąc odrębnym regionem historyczno-geograficznym i etnograficznym, należą, obok Kujaw i Wielkopolski, do najstarszych polskich terenów osadniczych, o czym świadczą liczne wykopaliska archeologiczne z okresu kultury łużyckiej i wczesnego średniowiecza z Biskupinem w roli głównej.
Geografia

Nazwa Pałuki po raz pierwszy była wzmiankowana w XIV wieku, a od nazwy krainy wziął się średniowieczny ród rycerski Pałuków. Pochodzenie nazwy tłumaczy się łukowatym, czyli pagórkowatym terenem, poprzecinanym licznymi jeziorami, wokół których rosną podmokłe łąki.
Etnografia
Region zamieszkiwany jest przez ludność etniczną Pałuczan, a ich kultura ludowa wyróżnia się drewnianym budownictwem podcieniowym, meblarstwem, sakralną rzeźbą w kapliczkach, strojem z bogatym haftem na tiulu, odrębnymi pieśniami i tańcami. Folklor pałucki zbliżony jest do folkloru Wielkopolski, Kujaw i Krajny, z którymi region graniczy. Najsilniejsze powiązania ma jednak z Wielkopolską, co wyraża się przede wszystkim w gwarze i strojach ludowych. Kulturę i sztukę ludową Pałuczan prezentuje Pałucka Izba Muzealna w Kcyni oraz Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.
Więcej o etnografii Pałuk tutaj.
Więcej o etnografii Pałuk tutaj.
Atrakcje turystyczne


Kolejka wąskotorowa w 2001 roku została przejęta przez starostwo powiatowe w Żninie pod pieczą Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Kursuje kilka razy dziennie od maja do września na trasie 12 km pomiędzy Żninem a Gąsawą, przez Wenecję i Biskupin. Podróż ze Żnina do Biskupina trwa około 40 min (do Wenecji - 27 min., Gąsawy - 50 min). Kolejką można przebyć część Szlaku Piastowskiego.

Jednym z ważniejszych etapów trasy kolejki wąskotorowej jest Wenecja, wieś w gminie Żnin, położona między trzema jeziorami, z racji wodnego bogactwa przypomina włoską Wenecję (stąd nazwa). Znajdują się tu m.in. ruiny XIV-wiecznego zamku kasztelana nakielskiego Mikołaja Nałęcza, zwanego "krwawym diabłem weneckim", z którym łączy się legenda. W pobliżu ruin i stacji kolejki znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej.
Docelowym punktem trasy kolejki jest wieś gminna Gąsawa, o historii sięgającej 1145 roku, znana z historii jako miejsce zjazdu w 1227 roku książąt polskich dla ustanowienia dziedzictwa dzielnic ustanowionych testamentem Bolesława Krzywoustego. Najciekawszym obiektem zabytkowym jest natomiast drewniany kościół barokowy św. Mikołaja z 1674 roku.


Do innych ciekawych ośrodków krajoznawczych Pałuk, poza Szlakiem Piastowskim, należą miejscowości powiatu nakielskiego, m.in.: Kcynia, dawny gród książęcy z 1086 roku, w którym na uwagę zasługują: późnogotycki kościół św. Michała Archanioła z 1631 roku z obronnymi basztami, dawny barokowo-klasycystyczny zespół karmelicki z kościołem z 1780 roku, dworek z pierwszej połowy XIX wieku, a także Pałucka Izba Muzealna, regionalne muzeum gromadzące zabytki kultury Pałuk; Szubin z kościołami: gotyckim św. Marcina z XIV/XV wieku, drewnianym barokowym św. Małgorzaty z 1748 roku, a także ruinami zamku gotyckiego starostów królewskich z XIV/XV wieku; Łabiszyn, miasto w powiecie żnińskim, gdzie główną uwagę skupia kościół NMP z 1761 roku, zbudowany na miejscu poprzedniego pochodzenia późnoromańskiego oraz barokowy zespół poklasztorny reformatów z lat 1687 i 1720.
W krajobrazie wiejskim wyróżniają się liczne wiatraki, jako zabytki techniki i działalności gospodarczej, np. młyn wodny na Noteci w Chobielinie w powiecie nakielskim, z połowy XIX wieku, a także liczne zespoły dworskie czy pałacowe, głównie w powiecie żnińskim, np. w Chomiąży Szlacheckiej, Grochowiskach Szlacheckich, Górkach Dąbskich, Marcinkowie, Ustaszewie, Wenecji, a przede wszystkim w Lubostroniu.
Arkadiusz Skonieczny
Ostatnia modyfikacja 09-12-2023 10:59