Planetarium
![]() |
Adres:
Toruń, Stare Miasto, ul. Franciszkańska 15-21 Godziny pokazów: -poza sezonem (od 1 IX do 30 IV):
od wtorku do piątku w godz. 9.00-15.00; sobota: 11.00-17.00; niedziela: 11.00-15.00
- maj-czerwiec oraz wakacje:
od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00; sobota: 11.00-18.00; niedziela: 11.00-16.00
Rezerwacje biletów - wyłącznie dla grup powyżej 10 os. - na poszczególne seanse przyjmuje Toruński Serwis Turystyczny, e-mail: info@turystyka.torun.pl, tel. 56 621 02 32
|
i
Przez niezorientowanych Planetarium jest często mylone z Obserwatorium Astronomicznym. Są to jednak dwie różne instytucje.
Planetarium na kopule ponad widzami prezentuje multimedialne widowiska astronomiczne. Niektóre z nich dostępne są w różnych wersjach językowych: angielskiej, francuskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, rosyjskiej.
Są to programy popularne i popularno-naukowe przeznaczone dla różnych grup wiekowych - od dzieci w wieku przedszkolnych po ich rodziców i dziadków. Niektóre z nich są uzupełnieniem treści zawartych w szkolnych programach nauczania. Pokazy traktują o budowie Wszechświata i planetach Układu Słonecznego, a także narodzinach Ziemi, prezentują znane układy gwiazd widoczne o różnych porach roku. W pokazach odnaleźć można podstawowe informacje i fakty związane z ruchami Ziemi, których konsekwencją jest zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku.
Dla dzieci w wieku przedszkolnym proponujemy program pt. "Astropies Łajka", dla dzieci nieco starszych (młodsze klasy szkoły podstawowej): "Cudowna Podróż", "Kolorowy kosmos" i "Kosmiczne ziemniaki".
Starszych i dorosłych zaciekawić mogą: "Makrokosmos", "Oto kosmos", "Poza horyzontem", "Światła północy", "Wirująca Ziemia", "Zostać astronomem" oraz sezonowo "Gwiazda Betlejemska" i "Lato pod gwiazdami".
Każdy z prezentowanych seansów w Planetarium trwa około 40 minut.
Wersje obcjojęzyczne:
- Wersja angielska dostępna jest do pokazów: "Makrokosmos", "Kolorowy kosmos", "Lato pod gwiazdami", "Oto kosmos", "Poza horyzontem", "Światła północy" i "Zostać astronomem".
- Wersja niemiecka: "Makrokosmos"
- Wersja hiszpańska: "Poza horyzontem"
|
Dochodząc do Planetarium ul. Franciszkańską lub Piekary należy szczególną uwagę zwrócić na ruch samochodowy, czasem także trzeba przeciskać się pomiędzy samochodami gęsto parkującymi na chodniku wzdłuż ul. Franciszkańskiej, zastawiającymi ponad połowę szerokości chodnika. Władze miasta, ani Straż Miejska nie potrafią ograniczyć ruchu samochodowego i usprawnić życia pieszym.
Planetarium cieszy się dużą popularnością. Dlatego najlepiej jest dokonać wcześniejszej rezerwacji, zwłaszcza dla grupy. Jeżeli chcemy dostać się w sezonie turystycznym (a zwłaszcza w okresie nasilenia wycieczek szkolnych, tj. w maju, czerwcu), to rezerwacji trzeba dokonać już zimą lub wczesną wiosną. Rezerwacje biletów - wyłącznie dla grup powyżej 10 os. - na poszczególne seanse przyjmuje Toruński Serwis Turystyczny, tel. 66 00 61 352, e-mail: info@turystyka.torun.pl. Po rozpoczęciu seansu spóźnialscy nie są wpuszczani, a rezerwacja przepada, dlatego najlepiej należy przybyć przynajmniej kilka minut przed rozpoczęciem.
Na seans dobrze jest kupić bilety na miejsca w tylnych rzędach – nie trzeba wówczas zadzierać głowy wysoko aby dobrze obejrzeć pokaz.
Planetarium nosi imię Władysława Dziewulskiego, astronoma, współorganizatora i profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Mieści się w zaadaptowanym na ten cel jednym z trzech budynków starej gazowni miejskiej z lat 1860-90 przy ul. Franciszkańskiej. Pozostałe dwa zbiorniki rozebrano w 1927 r.
|
i
Historia Planetarium w Toruniu
Planetarium im. Władysława Dziewulskiego powstało w 1994 roku i od początku zaliczane jest do największych, a przede wszystkim najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce.
Pomysły na utworzenie w Toruniu planetarium pojawiły się już w 1953 roku, a były wysuwane przez oddział toruński Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wtedy jednak były inne czasy i skrępowane możliwości; powstało planetarium w Chorzowie, 20 lat później (z okazji rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika) otwarto planetarium w Olsztynie. Toruń nie miał więc szczęścia pod tym względem przez długie dziesięciolecia. Sukces zaczął się krystalizować dopiero po 1989 roku, kiedy wspólnie z władzami miasta zdecydowano się na kosztowną adaptację starej gazowni.
Dziś toruńskie planetarium jest najlepiej wyposażonym takim obiektem w Polsce, dzięki czemu oprócz efektu nieba gwiaździstego można pokazać wyszukane efekty specjalne czy robiący wrażenie montaż. Wielkim sukcesem toruńskiego planetarium jest również to, iż jako jedyne w Polsce nie jest dotowaną instytucją kulturalną i jest w stanie utrzymać się i rozwijać z własnej działalności.
Pierwszy z prezentowanych programów nosił tytuł "A jednak się kręci". Dzisiaj każdy nowy seans zapewnia widzowi zupełnie nowe atrakcje, wykorzystuje przystępny język komentarza, efekty strachu czy zachwytu, szybkiego tempa fabuły czy nowoczesnej muzyki. Na sztucznym niebie, którym jest kopuła 15-metrowej średnicy, można zobaczyć ponad 6 tysięcy gwiazd, konfiguracje planet na tle Zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia, słowem wszystko, co widoczne jest z Ziemi na niebie prawdziwym.
Pierwszy z prezentowanych programów nosił tytuł "A jednak się kręci". Dzisiaj każdy nowy seans zapewnia widzowi zupełnie nowe atrakcje, wykorzystuje przystępny język komentarza, efekty strachu czy zachwytu, szybkiego tempa fabuły czy nowoczesnej muzyki. Na sztucznym niebie, którym jest kopuła 15-metrowej średnicy, można zobaczyć ponad 6 tysięcy gwiazd, konfiguracje planet na tle Zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia, słowem wszystko, co widoczne jest z Ziemi na niebie prawdziwym.
Klasycznie rozumiane Planetarium (sala projekcyjna pod kopułą) rozszerzyło swoją ofertę i dziś jest prawdziwym Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń". Pokazy nie są już jedyną formą popularyzacji astronomii. W dniu 26 czerwca 2005 roku w budynku otwarto pierwszą interaktywną wystawę - salę Orbitarium (działającą do 2017 r.). 22 kwietnia 2012 roku dołączyła do niej kolejna wystawa - sala Geodium.
Ostatnia modyfikacja 23-03-2025 14:36